Cuma , 24 Mayıs 2019  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 244934  
 TOPLAM 712812726  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Yekta Güngör ÖZDEN- E.Anayasa Mahkemesi Bşk.
Yazara E-Posta Gönder
TELAŞ!..

"Açılım" oyunlarını iktidarın gündemi değiştirme ustalıkları izledi. Gereksiz ve yararsız özelleştirmelerin kıyımına uğrayanlardan Tekel işçilerinin demokratik eylemlerine karşı kolluk güçlerinin orantısız güç kullanmalarını kimi illerimizi yangın yerine, savaş alanına çeviren ayrılıkçıların saldırıları izledi. Ergenekon kovuşturmasında anlatımlar, karşılıklı sorular, istemler ve kararlar düşündüren ve üzen çizgisini sürdürürken yeni bir oyun görünümündeki "Arınç'a suikast" savı gündeme düştü. Usa aykırı savlar, kestirimler, kurmaylara, hukukçulara yakıştırılmayacak tutum ve davranış çelişkileri kuşkuları artırırken askerî yerlerde, çok gizli bölümlerde mahkeme kararıyla saatler süren araştırmalar dalga dalga günlere yayıldı. 2009 yılının son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu ortamda yapıldı ama halkın haklı tepkilerini çeken, medyanın haberlerin ilk sırasında geniş yer verdiği olaylara değinilmedi. Genelkurmay'ın bilgisi ve oluru dışında yapılması düşünülmeyecek araştırma ve not alma çalışmalarının yargı-siyaset, sivil yargı-askerî yargı çatışması gibi gösterilmesi önlenemedi. Başbakanın değişik biçimde yorumlanmaya elverişli sözleri yanında yardımcı Bülent Arınç'ın "Arı kovanına çomak soktuk" sözü yine kendisinden beklenen, kendisine yakışan bir çıkış olarak belleklere kazındı. Lâik cumhuriyet karşıtlığının cumhuriyetin kurucusu Türk Silâhlı Kuvvetleri'ne yönelik değişik biçimli saldırılarla gündeme gelmesi, üstelik buna iktidarın öncülük edip neden olması çok düşündürücüdür. Yktidarın Kürtçülük hareketlerine karşı aşırı hoşgörüsüyle karşılaştırıldığında temelde bir bozukluk olduğu sezilmektedir. İılbaşı sonrası altıncısına başlanın kozmik oda araştırmasının Ceza İargılama İasası'nın 125. maddesine aykırı biçimde yapıldığı açıktır. Kovuşturma sırasında yapılabilecek "devlet sırrı"na yönelik araştırma-incelemeye verilen ağırlığın devletin temel niteliklerinden lâiklik karşıtlarıyla F tipi örgütlenme için, irtica örgütleri için yapılmaması ilginçtir.


Özel bir toplantıda, Cumhurbaşkanı Turgut Özal gelince "ayağa kalkmadığı" için görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı Ysmail Özay'a yapılan düşünülünce Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'in küfürden sonra rahat rahat tehditler savurmasının iktidarın yumuşaklığına dayandığı anlaşılmaktadır. Kolluk güçlerine, bankalara, işyerlerine ve konutlara saldırı yanında askeri lojmanlara yürümek, mahkemelerin önünde oturma gösterisi yapmak gelecekte daha büyük olayların habercisidir. Ylericilik taslamayı aykırılıkları olağan gösterip desteklemeye bağlayan kimi yazarlar son günlerde tutuklanan KCK'lılar için "..aralarında bazı dostların da bulunduğu.." sözleriyle ilişkilerin açıklamakta, kimileri de soruşturma ve operasyonu açılıma engel gereksiz işlemler olarak nitelemektedir. Önceleri siyasete soyunan biri de "Türklerle kürtlerin kardeşliği" savıyla gerçeklere, koşullara aykırı önerilerle ortaya çıkarak sorunlardan ne kadar anladığının kanıtlarını vermektedir. Af çağrılarını kürtçülerin istek ve eylemleriyle ulaşmak istediklerini, bu nedenle izledikleri yöntemleri bilmeden dillendiren iş adamı geçen yılları "...iflâsı kaçınılmaz yalan, kullanma tarihi çoktan geçmiş politika, kendi vatandaşını öldüren, kendi toprağını bombalatan devlet.." nitelemeleriyle karaladıktan sonra "Dağa taşa ‘Ne Mutlu Türk'üm diyene, yazmak ne işe yaradı? Kendini Türk olarak hissetmeyenleri üzmekten başka?" diyerek aymazlığın yeni örneklerini vermiştir. Devletin yepyeni bir kurum olarak kuruluşunu, uluslaşmanın önemini, ulusal yapıyı korumanın sorumluluğunu, Türk adının anlamını bilmeden konuşmanın boşluğu açıktır. Türk denilmekten üzüntü duyanların yanında Türk olmaktan kıvanç duyanları unutmuştur. Demek ki kendisi "Türk" olarak anılmaya karşıdır ve bundan mutluluk duymamaktadır ki yalnız üzülenleri düşünmüştür. KCK operasyonlarını "Kürtlere yeniden sokağı göstermek ve siyasî provokasyon" olarak gösteren yazarı barındıran gazetenin iktidar ilişkilerini yumuşatma çabası da yürümektedir.


Başbakanın Tekel işçilerine ilişkin sözlerini alkışlayan iş adamları, Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yayımlanan RTE'ın "Yz'an ve adalet duygusundan ayrılmayalım" sözlerine acaba ne demişlerdir? Gülmemek olanaksız. Ölçü için söylemlerine, adalet duygusu için de hukuk ve yargıya yaklaşımlarına bakmak yeter.


Bölücü, yıkıcı kışkırtıcıların kimi tutuklamalara karşı gösterileri, imzacı bildiricilerin açılımlara destekleri sürerken bayramlarda camilere asılan Türklükle, ulusal birlikle ilgili mahyalara katlanamayanların kaldırma çabalarının İönetmelik değişikliğine kadar uzandığı izlenmektedir. Türkiye'de Türklüğün kıvancını yansıtan "Ne mutlu Türk'üm diyene!" özdeyişi istenmiyor. Ne kadar acı.


Barış ve Demokrasi Partisi'ne girmekle anayasal boşluktan yararlanan eski DTP milletvekillerinin PKK'nın buyruğuna uyarak nasıl sözlerinden döndükleri ilk grup toplantılarıyla belgelendi. Hele Ufuk Uras'ın daha eski kürtçü milletvekillerinden Nurettin İılmaz tarafından kutlanması, önce çiçekle karşılanıp sonra kürsüde "hakların kardeşliği" diyerek ayrımcılık direnmesi ilginçti. Başbakanın Meclis'teki kapısı önünde kelepçeli gösterileri, koridorda CHP Manisa Milletvekili ?ahin Mengü'ye kötü sözlerle saldırıları düzeylerine ilişkin yeni göstergelerdi.


Hemen hemen her şey Başbakanın açtığı yolun izlenmesidir. Sanatçı olduğu söylenen Sinan Çetin'in Meclis'in bir etkinliğini sunması sırasındaki PKK yanlısı sözlerine Meclis Başkanı kapalı bir yanıt verdi. Teröristlerin savunmasının Meclis'teki PKK uzantıları yanında destekçilerine kadar uzanması, bunların çağrılması ilginçtir. Direnilen açılımın tüm ayaklanma olaylarına karşın sonuna kadar götürüleceğinin söylenmesi düşündürücüdür. PKK'lıların iyi niyet bozukluğu dillerine de vurmuştur.


Başbakan, MHP Genel Başkanı'na "Sen ne biçim siyasetçisin sen?" diye seslendi. Biri de Başbakana "Sen ne biçim Başbakansın?" dese hoş olur mu? Dilini tutamayan kimse siyasetçi olamaz. Hakaret, alay, küçümseme, aşağılama, yüksek ses beceri değildir.


Bülent Arınç'ın üstü kapalı suçlamaları yorum adıyla ve sözde eleştiri biçiminde sürerken inceleme yapan yargıçla savcıya gönderilen kalaşnikof mermileri olayın boyutlarını değiştirmektedir.


Ylk kez Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde yalnız hukuk kesimiyle (Noterler Birliği ve Barolar Birliği Başkanı da vardı) yapılan yargı-İönetim toplantısında siyasetçilerin bulunması durumu değiştiremez. Anlayış sürdükçe yılda iki değil, üç kez de yapılsa sonuç alınamaz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Adalet Bakanı'nı uyarsa sorunun büyük bölümü çözümlenir. Bunu yapmayıp toplantılar-yemeklerle kamuoyuna şirin görünmek geçiştirmedir.


Ordu Yl Tarım Müdürlüğü'nün internet sitesinde de Atatürk bölümünü kaldırıp namaz saatlerini içeren bölüm koyduran müdür acaba Başbakana mı, yoksa hemşerisi Kültür ve Turizm Bakanına mı dayanıyor?


Emekli memurlara yapılacak zammın yetersizliği sürerken memur-işçi emeklileri arasındaki aylık farkı da tartışılıyor. Bu iktidar bunları çözemez. Ylaç tartışması, eczacıların yakınması da böyle. Hekimlerin tam gün çalışması koşulları da.


Tinerciler önlenemiyor. Suçlar, kundaklama, polise saldırı olaylarının arkası kesilmiyor. İeni yılın iyi başladığı söylenemez.


Dışarda


Dışişleri Bakanı'nın gezileriyle hareketli ve de bereketli gösterilen, gerçekte durumda bir değişiklik yaratmayan ilişkiler sürerken Avrupa Konseyi "Artık Lozan'ı aşın" diyerek Türkiye ile İunanistan'a önerilerde bulundu. İunanistan Lozan'a tam uymuş da fazlası isteniyormuş gibi. İanlılık yine sırıtıyor. Yçerde AKP iktidarına hoş görünmek için tarihsel gerçekleri ve önümüze açılan çukuru görmemezlikten gelerek Ekümenlik ve Ruhban Okulu'yla sürdürülen Patrikhane isteklerine verilen destekler (Diyanet Yşleri kimi eski-emekli Büyükelçiler, yandaş medya).


Afganistan ve Pakistan'da tırmanan terör olayları, Irak'ta bitmeyen terörle dünyanın başını ağrıtıyor. Ama ABD ve yandaşları bildiklerini okuyor. Dinci terörün İemen toplantısından söz edildiği günümüzde ABD'nin uçaklar için yeni önlemleri dikkat çekiyor. Bulgaristan'ın Türkiye'den 20 milyar dolar tazminat istemesi ödenmezse AB için veto kullanacağı tartışmalarına Bulgar Devlet Televizyonu'ndaki on dakikalık Türkçe yayının kaldırılması tehdidi de eklendi. Mevsim soğurken dış siyaset de ısınıyor.


Yran'da sokak olayları giderek büyüyor. Kolluk güçlerine Devrim Muhafızlarının desteği gecikmedi. Yran yaklaşımıyla ortadoğu açılımını başarı olarak değerlendiren iktidar yetkililerini güç günler beklemektedir.


Ysrail ilişkileri, Ysrail Dışişleri Bakanı'nın Ankara Büyükelçilerini eleştirmesiyle değişik bir boyuta uzandı.


Ermenistan Türkiye'deki yandaşları ve destekçileriyle tutumunda direnmeyi yeğliyor.


Irak ve Afganistan durulacak gibi değil. Filistin'e geçecek konvoylara Mısır'ın belirli günler için kapı açması olumlu gelişme ise de durumun değişmesi güçlüğünü koruyor. İunanistan'ın Ege hava sahasında ve denizindeki tâcizleri durmak bilmiyor. Suriye ile siyasal balayı, Suudi Arabistan'la ilişkiler din birliğiyle öne çıkarılan görünümlerdir.


Büyükelçilerin toplantısında konuşan yabancı Bakanlar, Cumhurbaşkanı'nın çağrısına uyan yüksek yargı organları başkanları neler söyleyip neler dinleyecekler sanırım medya yoluyla kamuoyuna sunulacaktır. İandaş medya çarpıtmazsa gerçekleri öğrenmek olanağı bulunacaktır.


Kitap


Araştırmalarıyla tanınan değerli yazar Orhan Karaveli'nin "Ali Kemal, Belki de Günah Keçisi..." adlı yapıtı tarihsel olaylara ışık tutuyor. Gerçeklerin daha iyi anlaşılmasına katkısıyla ilgi çeken yapıt olumlu ve olumsuz yanları belirtme amaçlı yansız bir yaklaşım ürünü.


Mülkiyeliler Birliği Vakfı'nın "Mümtaz Soysal'a Armağan" adlı yeni ürünü de bilimsel yazılarla dopdolu. Soysal'ın değerini vurgulayan Armağan, hukuk alanındaki incelemeleri, Soysal'ın çalışmalarını içermektedir.


Reklamadam ?irketi'nin Prof. Ylhami Turan'ın koordinatörlüğünde yaşama geçirttiği, hazırlayıcısının Beşir Ayvazoğlu olduğu "İahya Kemal'den Fuat Bayramoğlu'na Karaçi Mektupları" adlı kitap iki sanatçının duygu ve düşünceleriyle tutumlarına ilişkin bilgiler vermektedir.


?air Mustafa Özçay'ın "?iir" adlı olup "düşün, hayal, yaşamdır" diyerek kapağını süslediği kitabı da günümüz ortamında zamanı değerlendirecek araçlardan biridir.


Hepsini okurlarımıza salık veririz.


 YAZARIN TÜM YAZILARI
   22/04/2010 - DOYUMSUZ SİYASET...
   22/04/2010 - ATATÜRK VE CUMHURİYET...
   07/04/2010 - YOLUNUZ AÇIK OLSUN
   15/03/2010 - SÖYLEM VE EYLEM!..
   09/03/2010 - DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ!..
   01/03/2010 - DEMOKRASİ TERBİYEDİR...
   22/02/2010 - YARGIYA SALDIRI!..
   18/02/2010 - KARMAŞA!..
   10/02/2010 - SENARYOLAR...
   05/02/2010 - ŞUBAT'I KARŞILARKEN...
   31/01/2010 - 2010 GÖRÜNÜMÜ...
   17/01/2010 - TELAŞ!..
   09/01/2010 - AÇILIM MI DEDİNİZ?..
   22/12/2009 - GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ...
   16/12/2009 - İŞTE TÜRKİYE EY SAYINLAR!..
   07/12/2009 - İŞTE AÇILIM
   28/11/2009 - "YAVUZ HIRSIZ"LAR
   16/11/2009 - YAZIK
   13/11/2009 - EN BÜYÜK TÜRK DEVRİMİ CUMHURİYET
   28/10/2009 - NEREDEN NEREYE
   22/10/2009 - SİYASAL TAKINTI
   17/10/2009 - TÜRKÇEMİZ
   02/10/2009 - NELER SÖYLENMEZ Kİ?
   16/09/2009 - SİYASAL TAKTİK
   01/09/2009 - BÜYÜK ZAFER'İN BAŞLANGICI VE ANLAMI BUGÜN
   26/08/2009 - HER ŞEY UNUTULMAZ
   18/08/2009 - BOŞUNA ÇABALAR
   10/08/2009 - "AÇIL SUSAM AÇIL"
   07/08/2009 - BULUTLU HAVALAR
   28/07/2009 - SICAK GÜNDEM
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 62

Sayfa :


 1   2 -  3 -

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı