Pazar , 23 Eylül 2018  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 130716  
 TOPLAM 637660948  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Yekta Güngör ÖZDEN- E.Anayasa Mahkemesi Bşk.
Yazara E-Posta Gönder
2010 GÖRÜNÜMÜ...

Ystanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti abartılı etkinlikleriyle sevinmeye çalışan toplumun burukluğu işçi eylemleriyle sürmekte, giderileceği yerde artmaktadır. Muhalefetin erken seçim sıkıştırmasına “Rüya görmeyin”, yanıtını veren iktidar hâlâ içeriği belirsiz, aldatıcı, oyalayıcı, ucu açık açılım direnmesiyle bildiğini okumaktadır. Giderek büyüyen işsizlik, dış ilişkilerdeki duraksamalar ve aksamalar, memurun, işçinin, emeklinin, engellinin, öğrencinin, ailelerin yakınmaları yayılmakta toplumsal tepkiler birbirine eklenmektedir. Toplumsal barışı sarsan partizanlık ve kadrolaşmadan dönülmemekte, üniversiteden sonra yargının tümüyle ele geçirilmesine çalışılmakta, Silâhlı Kuvvetlerin öneminin ve değerinin azaltılması çabaları dış dayatmalar ve işbirlikçi kışkırtıcıların desteğiyle hızlandırılmaktadır.


Boykotlar, sokakları ve alanları dolduran yurttaşların yakınmaları yanında sözde açılımların “terörden vazgeçireceği” beklentileri tartışılmakta, ekonomide çıkmaz sokakta olan iktidar, sağlık çalışanlarını güç duruma sokan, kendine yakın özel sağlık kuruluşlarına yarayacak ayrımcı tasarıları Meclis’ten geçirmeye uğraşmaktadır. Gazete sayfalarını, televizyon ekranlarını dolduran utandırıcı suç olaylarının artışıyla ilgilenip önlem almak, düzenlemeler getirmek unutulmakta, yaşam derdine düşen toplum giderek suskunluğa ve donukluğa düşmektedir. Ulusalcılık karşıtı olan ümmetçiler toplumu giderek daha çok ayrıştıran, kutuplaştıran girişimler içindedir.

Dokunulmazlık dosyaları Meclis’te yığılıdır. Anayasa suçlusu olarak cezalandırılan siyasal iktidar, kendini düzeltecek, suçlamaları uçaklaştıracak çabalar yerine siyasal amaçlı anayasa ve yasa değişiklikleri önererek kafasındaki düzene yaklaşmayı ummakta, adımlarını genişletip hızlandırmaktadır. Hukuksal düzenlemelerde aykırılıklar ve boşluklar giderilecek yerde iktidarın elini güçlendirecek antidemokratik yollar izlenmekte, hukuk ve hukukçular kullanılarak sonuç alınmak istenmektedir. İargı bağımsızlığı, üniversite özerkliği, her alanda adalet bırakılarak iktidarı ne pahasına olursa olun sürdürmek eğilimine ağırlık verilmektedir. Anayasa suçlusu iktidarın iyileştirme yerine bozmaya yönelik anayasa değişikliklerini yapamayacağı, yaparsa sorumluluğunun daha büyük ve daha ağır olacağı, asla demokratik sayılmayacağı unutulmaktadır.

Siyasal önderler nutuk atmakla zaman doldurmaktadır. Başbakana, islâmiyete hizmeti nedeniyle verildiği yazılan Kral Faysal Ödülü hangi çizgide, hangi yönde ve yolda olunduğunun kanıtıdır. 1999’dan bu yana müslüman çoğunluklu ülkelere verilen bu ödülün Türkiye için, Türk demokrasisi için anlamı konuşulacak, tartışılacaktır. Ülkenin toplumsal, hukuksal, siyasal ve ekonomik sorunlarına çözüm getirememiş bir iktidarın dinsel nedenlerle ödül alan liderinin ulusal değil, kişisel özeliğiyle değerlendirildiği anlaşılmaktadır.

Sokak çocukları, kimsesizler, işsizler, özürlüler, hastalar, yaşlılar için gündemdeki sorunlar önemini yitiremez. Üniversite sayısını artırmakla eğitim-öğretim sorunları çözümlenemez. Anlayış değişikliği, devrimi olmadıkça, dinsel açılımlarla ılımlı islâm devleti için tarikatçılık ve mezhepçilikten vazgeçilmedikçe, feodal yapıya, aşiret ve cemaat düzenine karşı çıkılmadıkça hiçbir gelişme sağlanamaz.

“Barış Meclisi” adıyla toplanan ayrılıkçıların herkese verilmek istenenlere râzı olmadıklarını, kendileri için özel isteklerde bulunduklarını iktidar anlamak istemiyor. Kavga yaratıp teröre dayananların barış isteklerinin yapaylığı açıktır. Siyasal yasakların da parti ilişkilerinden başkası serbest anlaşılmaktadır. Toplantılara katılıp koyu siyasal konuşmalar yaptıkları yazılmaktadır. İetkililer iktidarın ağzına baktığından işlem yapılmıyor. Apo yeni bahanelerle karışıklıklara start veriyor. Ödünler böyledir, verdikçe daha fazlasını isterler. Eylem şımarıklığı ve azgınlık Apo’yu taraf yerine koymaya dayanıyor.

AKP Genel Başkan yardımcısı Abdülkadir Aksu, siyasal inatlarını açıklıyor, kişisel yönden de bağlılığı vardır. Açılımı sürdüreceklerini, dönmeyeceklerini söylüyor. Ylkeli olmak iyi ama ilkelerin “ilke” olması gerekir. Herkes için demokrasiyle kürtler için demokrasiyi ayırmak gerek. Kürtler, kürtçüler için özel düzen, kendileri gibi düşünüp inanç sömürüsü yapmayanları dışlama politikası yanlıştır. Anayasa değişikliklerinin biçim yönünden denetlenmesine bile karşılar. Başbakanın “İargı kan ağlattı” sözü ile Ystanbul Belediye Başkanı K. Topbaş’ın “Her yargı kararının uygulanması gerekmez” sözü çağdışı anlayışın açıklanışıdır. M. A. Ağca’nın salıverilmesi şovu utandırıcıdır.

İargılamayı yapan Ergenekon Mahkemesi’nin sorularına gelen yanıtların bombalar ve plânların kanıt olarak varlığını geçersiz kıldığı anlaşılmaktadır. Sav, hızla çökmekte, buna karşı kimi tutukluların salıverilmesi oyçokluğuyla önlenmektedir. Ylerde hukuk tarihi yazılırken Ergenekon soruşturma ve kovuşturması nasıl değerlendirilecek bilinemez. Ynsanların sağlığına, yaşamına mal olan işlemler, inan, güven, bağlılık sarsıcı uygulamalar, organlararası ilişkileri olumsuz etkileyen izleme, dinleme ve aramalar derslerde örnek olarak değerlendirilecektir. İargıtay Başkanı’nın Hukuk Kurultayı’ndaki haklı yakınması üzerine 19 Ocak’ta seçimleri yapılan İargıtay üyelerinin uzlaşmayla seçildiği, Adalet Bakanlığı’nın istemlerinin de yerine getirildiği anlaşılmaktadır.

Yktidar yalakalığına soyunmuş medya kesimiyle, yansız olduğu sanılan basının yönetim değişikliği sonucu iktidara yaranma ve yanaşma çabaları ibretle izlenmektedir. Ynsan ahlâkı ve basın ahlâkı yönünden yalancı ve iftiracılarla yalakaların birbirinden farkı yoktur. Türkiye son yedi yılda toplum ve birey değerleri yönünden de çok kötülük gördü, zarara uğradı, yitik verdi. Daha kötü durumlarla karşılaşacağımızdan korkarım. Saygınlığını ve güvenirliğini yitiren medya kesimi karşısında bir-iki gazetenin, iki-üç derginin varlığı önem taşımaktadır. İansızlık basının karakteri iken zayıflığı sayılmaktadır. İazık.

Kitap

Sıcak dostluğu, sanatçı nitelikleriyle unutulmaz yeri olan şair-yazar Hasan Mercan’ı yitirdiğimizde çok üzülmüştüm. 2004’de hazırladığı “Kosova’da Hep Ayrılık Vardı... Kör Ağa Sokağı – 1” adlı öykü kitabını armağan ettiler. Okurlarımıza salık veriyorum.


 YAZARIN TÜM YAZILARI
   22/04/2010 - DOYUMSUZ SİYASET...
   22/04/2010 - ATATÜRK VE CUMHURİYET...
   07/04/2010 - YOLUNUZ AÇIK OLSUN
   15/03/2010 - SÖYLEM VE EYLEM!..
   09/03/2010 - DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ!..
   01/03/2010 - DEMOKRASİ TERBİYEDİR...
   22/02/2010 - YARGIYA SALDIRI!..
   18/02/2010 - KARMAŞA!..
   10/02/2010 - SENARYOLAR...
   05/02/2010 - ŞUBAT'I KARŞILARKEN...
   31/01/2010 - 2010 GÖRÜNÜMÜ...
   17/01/2010 - TELAŞ!..
   09/01/2010 - AÇILIM MI DEDİNİZ?..
   22/12/2009 - GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ...
   16/12/2009 - İŞTE TÜRKİYE EY SAYINLAR!..
   07/12/2009 - İŞTE AÇILIM
   28/11/2009 - "YAVUZ HIRSIZ"LAR
   16/11/2009 - YAZIK
   13/11/2009 - EN BÜYÜK TÜRK DEVRİMİ CUMHURİYET
   28/10/2009 - NEREDEN NEREYE
   22/10/2009 - SİYASAL TAKINTI
   17/10/2009 - TÜRKÇEMİZ
   02/10/2009 - NELER SÖYLENMEZ Kİ?
   16/09/2009 - SİYASAL TAKTİK
   01/09/2009 - BÜYÜK ZAFER'İN BAŞLANGICI VE ANLAMI BUGÜN
   26/08/2009 - HER ŞEY UNUTULMAZ
   18/08/2009 - BOŞUNA ÇABALAR
   10/08/2009 - "AÇIL SUSAM AÇIL"
   07/08/2009 - BULUTLU HAVALAR
   28/07/2009 - SICAK GÜNDEM
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 62

Sayfa :


 1   2 -  3 -

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı