Pazar , 23 Eylül 2018  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 128675  
 TOPLAM 637658907  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Prof. Dr.Zekeriya BEYAZ
Yazara E-Posta Gönder
KALP KRİZİ NASIL BİR ŞEY?

Kalp krizi nasıl bir şeydir şeklindeki bir soruya takdir edersiniz ki benim bilimsel açıdan yeterli cevap vermem mümkün değildir. Ancak geçtiğimiz 22 Ekim 2008 günü ben de bir kalp krizi geçirdim. O nedenle konuyu kendi yaşadığım tecrübe açısından anlatmak istiyorum. Esasen bunu anlatmakta da, sayın okuyucularımız için önemli yararlar görüyorum.


Öncelikle, krizde tedavime şifalı elleri ve derin bilgileri ile büyük yardımları olan Avicnna Hastanesi'nin ve İ.Ü. Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümünün değerleri doktorlarına, hocalarına ve bütün elamanlarıma sonsuz teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunuyorum.


Hastalığım süresince ziyaretime gelerek, mesaj göndererek ve telefon ederek geçmiş olsun dilek ve duasında bulunan bütün arkadaşlarıma, dostlarıma, tanıdık ve sevenlerime teşekkür ve saygılarımı arz ediyorum.


İanlış ve eksik bilgi


Sonradan anladığıma göre, Kalp krizi geçirmeme neden olan konu hakkında bendeki eksik ve yanlış bir bilgili olduğunu anladım.


Allah'a şükür ben çok sağlıklı bir bünyeye sahibim. Bir de kalp krizine sebep olan damar tıkanmasının daha çok sigara ileri geldiği şeklinde bende bir inanç oluşmuştur. Ben de sigara içmediğime göre, bedenen de sağlıklı bir yapıya sahip olduğuma göre, bende damar tıkanıklığı ve kalp krizi olmaz diye itiraf edilmeyen bir kanaata sahip olmuşum. Nitekim kalbimi ve kalp damarlarımı kontrol ettirme gibi bir şey hiç aklıma gelmemişti.


Bu kanaat yanılış ve eksikmiş. Damar tıkanmasının bir çok sebebi olabiliyormuş. Katı yağlar, kilolu olmak vs. Dolayısıyla sigara içmesek de zaman zaman kalbmizi iyice bir muayene ettirmemiz gerekiyormuş...


Kriz nasıl başlar


Kalp krizinin nasıl başladığını kaba taslak biliyordum. Gögüsde şiddetli bir ağrı oluyor ve aşırı biçimde bir terleme başlıyor.


Rahatsızlandığım gün, ilçemize yeni atanan Kaymakam Bey'i ziyarete gitmek üzere evden çıktım. Hızlı biçimde yürüyerek 2 km kadar uzaktaki kaymakamlık binasına gittim. Asansörün önünde insanlar vardı. Buradan da yine hızlı biçimde ikinci kata çıktım. Tapu Müdürü'ne bir selam verip yukarı Kaymakam Bey'e çıkacaktım. Müdür Bey'in yanında oturdum ve göğsümde şiddetli bir ağrı ve ani bir terleme başladı. Müdür bey ben kriz geçiriyorum, beni Kaymakam Bey'e çıkar, bana bir araba temin etsinler dedim. Kaymakam Bey'e çıktık. Sağ olsunlar çok ilgilendiler. Beni yatırdılar. Bu arada ben cep telefonumdan kızımı aradım, ben kriz geçiriyorum arabayla gel beni hastaneye götür dedim. Beş dakika sonra kızım arabasıyla Kaymakamlığın önüne geldiğini bildirdi. Oradan yakınımızdaki Avicenna hastanesi aciline gittik, hemen müdahale ettiler, anjiyo yaptılar ve tıkalı olan iki damara stent taktılar. Krizin başlaması ile stentin takılması arasında 30 – 45 dakikalık bir zaman geçti ve göğsümdeki ağrı sona erdi, rahatladım. Bu arada İ.Ü. Tıp Fakültesindeki doktor arkadaşların talebi üzerine beni orya naklettiler beş gün süreyle orda yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu oldum. ?u anda dinleniyorum ve Allah'a şükür son derce rahatım.


Stent denilen bir nimet


Son yıllarda kalp krizleri ile ilgili stent takma denilen bir olaydan söz ediliyor. Çoğumuzun farkında olmadığı bu stent takma işlemi tek kelime ile Allah'ın bir nimetidir.


Stent küçük bir borucuktur, kasıktan giriyorlar tıkalı olan damarın içine yerleştiriyorlar, böylece damar açılmış oluyor, o borucuğun içinden kalbe kan rahatlıkla gönderilmiş oluyor. Bunu yaparken de ekranda seyredebiliyorsunuz. Böylece rahatlıkla ve kolaylıkla, yarım saat içinde mükemmel biçimde tıkalı damar açılmış oluyor hasta sağlığına kavuşuyor. Bize de aynı işlem yapıldı.


Bu türlü insanlık için büyük hayırlı işler ve icatlar yapan insanlar, mutlaka Allah katında büyük sevaba kavuşmuş oluyorlardır. Çünkü Allah zerre kadar da olsa yapılan hayır ve iyiliği zayi eylemez.


Önce sağlık sağlık diyelim


Sevgili Profesyonelhaber.com okuyucuları, kendimize zaman ayıralım ve önce sağlık diyelim. İnsan günlük olayların içinde koştururken kendini unutuyor, kendi sağlığını aklına bile getirmiyor. Hele kendisini uyaran bir takım sağlık sorunları yok ise, insan kendi sağlığını hiç düşünmüyor. Halbu ki bazı sağlık konuları sessiz ve sinsi biçimde gelişiyor ve bir gün darbe halinde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla henüz ortada bir hastalık sinyali yok iken kendimizi arada bir ciddi manada kontrolden geçirmeliyiz diyorum. Ben şahsen bu ihmalimin ceremesini ciddi manada çektim, Allah'a şükür ki ucuz kurtulduk. Dolayısıyla siz sayın okuyucularıma bu vesile ile kendinizi arada bir muayeneden geçirmelerini tavsiye ederim. Ben de kendime söz veriyorum aynı şeyleri yapacağım. Esasen yüce Allah'ın bize ihsan ettiği sağlığımızı korumak da aynı zamanda dini bir görevimizdir.


Evet önce sağlık diyor ve yüce Allah'tan herkese sağlık ve mutluluk diliyoruz...


 YAZARIN TÜM YAZILARI
   08/10/2009 - ALEVİLERE TUZAK!
   08/10/2009 - AKP KAPATILMADI YA HERKES MEMNUN!
   08/10/2009 - DARBE İDDİALARINA NE OLDU?
   08/10/2009 - BASINI BİRLİKTE BOĞALIM ÇAĞRISI
   08/10/2009 - HEM RAMAZAN HEM ŞEKER BAYRAMI
   08/10/2009 - KALP KRİZİ NASIL BİR ŞEY?
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 6

Sayfa :


 1 

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı