Pazar , 23 Eylül 2018  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 121941  
 TOPLAM 637652173  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Prof. Dr.Zekeriya BEYAZ
Yazara E-Posta Gönder
DARBE İDDİALARINA NE OLDU?

Ergenekon iddianamesi nihayet geçtiğimiz Cuma günü İstanbul 13. ağır ceza mahkemesi tarafından kabul edildi ve açıklandı. Böylece yargılama sürece de başlamış oldu. İlk duruşma 20 ekim 2008 günü Silivri kapalı cezaevinde yapılacaktır.


2455 sayfadan oluşan iddianamenin internette yayınlanması ile birlikte televizyonlar ve gazeteler ilgi çeken bölümlerini yayınlamaya başladılar. Bu arada çok ciddi eleştiriler ile iddianamedeki yanlışlar ve tutarsızlıklar da yüksek perdeden seslendiriliyor...


Biz basında yapılan eleştirilerden bazılarını aşağıda özetleyeceğiz ve yargıya güvenilmesini de tekrarlayacağız.


Basında Eleştiriler


Ergenekon soruşturması ve iddianamesi ile ilgili basın ve yayın organlarına yansıyan eleştirilerden bazıları şöyle:


İddianame 2455 sayfa olarak çok uzun, içine gereksiz bir çok konular yerleştirilmiş. Bu türlü davaların çok uzun sürmesi ihtimali yüksek, bu da davalıların mağduriyetine sebep olur. İşte bu şimdiden ortaya çıkmıştır. Adamlar 13 aydan beri hiçbir duruşma yapılmadan hapis yatıyorlar. Bu bir haksızlıktır.


Sinan Aygün' ün işyerine önceden tabanca saklanması ve bunun kendileri tarafından ortaya çıkarılması ve bir süre sonra orada arama yapılması, insanları şüphelendiriyor. Acaba arama yapılacağı zaman ele geçirilmesi için bir tuzak olarak mı oraya saklandı bu tabanca?


İşçi Partisi merkezinde arama yapılırken bir Danıştay krokisi bulunmuş ve bu Danıştay cinayetine delil olarak gösterilmişti. Bu sonradan anlaşıldı ki bir yandaş gazeteden faks yoluyla gönderilmiş bir kroki idi. Üzerinde gönderen o gazetenin telefon numarası vardı. Buna rağmen bu konu yine de iddianamede delil olarak gösterilmiştir. Böyle bir çok konu bulunmaktadır iddianamede. Bütün bunlar ortada bir takım bilinçli hazırlanmış komplolar olduğunu mu gösteriyor?


CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol bunun için "bu iddianame adaletin ayıbıdır" diyor.


Aylardan beri bu Ergenekon soruşturması bir darbe soruşturması deniliyordu, halbuki iddianamede darbe ile ilgili hiçbir şey yoktur. Peki ne oldu o darbe iddiaları ? Kamuoyu aldatıldı mı, yoksa işin içinde başka şeyler mi var, bunlar neden açıklanmıyor?


Eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, ”bu iddianamede yapılan dinlemeler ve telefon konuşmaları delil olarak bir anlam ifade etmezler, çünkü bu dinlemeler mahkeme kararı olmadan elde edilmiştir. Mahkeme kararı olmadan yapılan dinlemeler delil olarak kullanılamaz” diyor.


İddianamede mesela bir takım ağır iddialar ileri sürülüyor ve peşinden de "bu konuda delil elde edilememiştir" deniliyor. Madem öyle ise, delil yok ise, ne diye o iddiaları buraya yazıp insanları lekeliyorsunuz...


Kısacası iddianame hakkında yığınla eleştiri yapılmaktadır ve bunlar gazetelerde yayınlanmaktadır.


İargıya güvenmek gerek


Hemen söyleyelim açıklanan adı üstünde iddianamedir. Karar değildir. Bunlar savcılığın ileri sürdüğü iddialardır. Duruşmalar başladığı zaman, mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatları açık biçimde konuları ortaya serip hangisinin delil ve dayanağı var, hangisi asılsız iddiadır ortaya konulacak ve yüksek mahkeme de ona göre değerlendirmeler yapacak ve sonunda kanunlara ve vicdani kanatlarına göre hükümlerini vereceklerdir. Dolayısıyla biraz sabırlı olmak ve de yüksek mahkemeye güvenmek gerekir diye düşünüyoruz.


Dileğimiz, yüce Allah'ın herkese ve ülkemize hayırlar ve iyilikler ihsan etmesi ve her türlü kötülüklerden korumasıdır...


 YAZARIN TÜM YAZILARI
   08/10/2009 - ALEVİLERE TUZAK!
   08/10/2009 - AKP KAPATILMADI YA HERKES MEMNUN!
   08/10/2009 - DARBE İDDİALARINA NE OLDU?
   08/10/2009 - BASINI BİRLİKTE BOĞALIM ÇAĞRISI
   08/10/2009 - HEM RAMAZAN HEM ŞEKER BAYRAMI
   08/10/2009 - KALP KRİZİ NASIL BİR ŞEY?
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 6

Sayfa :


 1 

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı