Salı , 19 Şubat 2019  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 131977  
 TOPLAM 680667054  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Dr. Hikmet AYTEK
Yazara E-Posta Gönder
KOSGEB + YÖK PROTOKOLÜ ÇOK OLUMLU BİR ADIMDIR !..

 

27.Ağustos 2009 tarihli yazımın başlığı şöyleydi: ”YÖK’ÜN MESLEK YÜKSEK OKULLARINDA GİRİŞİMCİLİK BÖLÜMLERİNİ KAPATMASI MİLLİ ÇIKARLARA AYKIRIDIR” İlk paragrafında da,” Geçtiğimiz günlerde YÖK Meslek Yüksek Okulları bünyesinde var olan Girişimcilik ve proje yönetimi bölümlerinin kapatılması kararını verdi. Çağdaş dünya tüm planlarını ve uygulamalarını girişimcilik eksenine uygun yaparken alınan bu karar çok yanlıştır” diye yazmıştım.(0073 sayılı yazım)
Girişimcilik dersi O günden bugüne meslek okullarında bazı bölümlerde sadece bir ders olarak güya okutulmaya devam edildi. Güya diyorum çünkü Bölüm başkanlıkları kapatıldığı için konuya ilişkin öğretim elemanları yetiştirilemedi. Öğretilen hususların standartları da geliştirilmedi. Eğiticiler açısından bir ortak anlatımın gereği önemsenmedi. Birisi franchising sistemini anlatırken bir diğeri bazı ünlü girişimcilerin hayat hikâyelerini anlattı. Kimileri de işletme dersini işledi. Zaten Kapatılan Girişimcilik bölümlerinde bile haftada 2 saatten toplam 28 saat eğitim Yeterli görülmekteydi. Bu süreler ve anlayış ile iş planı ekseninde yapılması gereken enteraktif nitelikli yani olması gereken girişimcilik eğitimleri verilememekteydi.
Fakülte ve yüksek okullarda mesleki eğitim alan gençlerimiz mesleki açıdan çok iyi düzeylere gelseler bile girişimcilik eğitimi almadıkları için birilerinin yanında ücretli iş aramak zorunda kalmaktadırlar. Kendileri için iş yeri açan ve girişimsel alanda yol almaya çalışanların büyük bir kısmı da meslekte iyi olmalarına rağmen iş adamlığı ve girişimsel alanda yapılması gerekenlere ilişkin yeterli bilgiye sahip olmadıkları için başarılı olamamakta ve zarar etmektedirler.
Bu günün koşullarında örneğin mühendis olarak diploma alan bir kişi, mühendislik mesleki bilgilerinin dışında ayrıca yönetim, ekonomi, iş hukuku, ticaret hukuku, pazarlama, halkla ilişkiler v.s. hatta uluslar arası ilişkiler yönlerinden belli bir bilgi ve bilinç düzeyine artık varmak zorundadır. Nano teknolojilerin geliştirildiği, küresel etkileşimlerin yoğunlaştığı bir dünyada yaşadığının ve neler yapması gerektiğinin farkında olması gerekir. Farkında olması yetmez uygulama da yapmalıdır.
Birilerinin kendi çıkarları doğrultusunda “gerçek” diye pazarladığı kalıp ideolojilerin yani statik anlayışların ömrü tükendi. Toplumların çağın hakikatlerini anlayan ve bu hakikatlere uygun şekilde kendisini geliştiren dinamik yaklaşımlara ve idealist uygulamacılara ihtiyacı var. Girişimcilik eğitimleri bu ihtiyaca yönelik olmalıdır.
Girişim faktörü ve girişimcilik uygulamaları, günümüzün küresel koşullarında uluslararası güçler dengesinin en çok öne çıkan unsurlarından birisi konumuna gelmiştir. Bu durumda bireylerin kendi olanak ve öngörülerinin; hızla değişen ekonomik, sosyal ve teknik ortama karşın çoğu zaman yetersiz kaldığı ve bu durumun toplumsal yapıyı olumsuz etkilediği görülmektedir.  KOSGEB ve YÖK işbirliğinde başlayacak olan çalışmalarda bireylerin eğitimsel ve ekonomik yeterliliklerinin artırılarak girişimciliğin yaygınlaştırılmasının öngörüldüğü anlaşılmaktadır.
Yüksek lisans ve doktoramı Kamu ve yerel yönetimler idaresi ile Girişimcilik konusunda yaptığım günden beri bu konuda ki eğitimlerin ülkemizde yerleşmesi ve gelişmesi için çok gayret sarf ettim. Bu eğitimi almamın nedeni, bir ortamda tanıştığım Bir ABD linin “Bizde girişimcilik eğitimi almayan kişi dışişlerinde, istihbaratta ve devletin birçok kademesinde görev alamaz “ şeklinde konuşması oldu. Araştırdım doğru söylediğini gördüm ve nedenini kavradım.
Gelişmiş ülkeler, Gelişmişliklerine artık yetmez hale gelen kendi topraklarının dışında nerede ne şekilde çıkar sağlayabileceklerinin ve yeraltında üstünde nelerin kendilerine fayda sağlayacağının bilgisini topladıktan sonra yetiştirdikleri girişimcileri ile bunları kontrol ve kullanımlarına almaktadırlar. Gerektiğinde askeri güçlerini bile girişimsel amaçlar doğrultusunda harekete geçirmektedirler.
İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Melek yüksek okulunda Girişimcilik ve proje yönetimi asistanlığında ilk program başkanı olarak görev aldığım süreç içerisinde 01 Ağustos 2006 tarihinde “SİVİL KUVVETLER GİRİŞİMCİLER” Başlıklı bir köşe yazımda (0013 sayılı yazım) benzer hususlara değinmiş ve
“ Girişim ruhunu yaygınlaştırmak ve toplumun tüm yetkililerini; uygulayıcılarını ve her alandaki sorumlularını girişim seferberliğine davet etmek zorundayız. Çünkü Girişimciler, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin bile en temel kaynağı olan sivil kuvvetleridir. Büyük Atatürk, ekonomik bağımsızlık olmadan, bağımsızlık olamayacağını önemle belirtmiştir. Bir ulusun, bağımsızlığı ile girişim yeteneğinin çok ilişkili olduğu bir süreç yaşanıyor Allah Yar ve Yardımcımız olsun.” Demiştim
Her gencimiz yüksek tahsil yapma imkânı bulamayabilir. Müslüman Türk Milletinin Şerefli tarihinden gelen yükümlülükleri ve medeniyetler yarışındaki Onurlu geleceği için, Orta Öğretimden itibaren çocuklarımızı Girişimci bilgisi ve ruhu ile donatmalıyız, Çağımızda Gelişmiş ülkelerin Uluslar arası güçler dengesindeki gelişmişliklerinin temelinde bu donatı yer almaktadır. Bu Milletimizin kaderini ilgilendiren ve çok önemsenmesi gereken bir görevdir. KOSGEB’e, İŞKUR’ a, İkisinin de Bağlı bulundukları Sanayi ve çalışma bakanlıklarına, YÖK’e Milletimiz için yüklendikleri bu değerli misyon ve gösterdikleri vizyon için teşekkürler. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun
Kurduğu Anadolu Bil M.Y.O bünyesinde açtığı Girişimcilik ve proje yönetimi asistanlığı programı ile öncü rol üstlenen, okul bünyesinde kurdurttuğu gelişmiş kütüphane ve hakem kurullu bilimel dergi ile bilimsel çalışmalarımızı destekleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli heyeti sn.Başkanı Dr.Mustafa Aydın’a ve güzel anılarla ayrıldığım bu üniversitenin yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca Gazikent Üniversitesi (Gaziantep) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir’e ve Mütevelli heyet başkan v. Sn Haluk Kalyoncuya Girişimciliğin yurt içi ve uluslar arası boyutunu çok iyi kavradıkları uyguladıkları ve bu konudaki çalışmalarımızı takdir ederek şahsımızı Gaziantep’te ve ayrıca İstanbul’daki sürekli eğitim merkezinde görevlendirdikleri için teşekkür ediyorum.
Bir sonraki yazımda Üniversite ve yüksek okullardaki Girişimcilik eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin düşüncelerimi arz edeceğim. Hatta tam bu konuda bir bilimsel makaleyi de yazmayı düşünüyorum.
 
22.02.2011 – İstanbul - Dr. Hikmet Aytek

 YAZARIN TÜM YAZILARI
   19/08/2012 - KAHROLSUN UYUŞTURUCU TACİRİ, ATEİST VE HAİN GÜRUHU!..
   06/11/2011 - KCK İHANETİN ADIDIR !..
   23/09/2011 - ALMANYA'DAN "HOOOPPP" DEDİK!..
   13/09/2011 - ALİ İMRAN 19!..
   28/08/2011 - AĞAÇ DOĞRULMADAN GÖLGESİ DOĞRULMAZ
   22/04/2011 - KÜRESEL PATRONLUĞA KARŞI MİLLETLERİN KARDEŞLİĞİ!..
   30/03/2011 - LİBYA'YI ANLAMAK-06
   29/03/2011 - LİBYAYI ANLAMAK -05
   28/03/2011 - LİBYA'YI ANLAMAK-04
   27/03/2011 - LİBYAYI ANLAMAK -03
   26/03/2011 - LİBYAYI ANLAMAK - 02
   25/03/2011 - LİBYA'YI ANLAMAK -01
   10/03/2011 - GİRİŞİMCİ VALİLER VE ÜNİVERSİTELER GEREKİYOR !..
   22/02/2011 - KOSGEB + YÖK PROTOKOLÜ ÇOK OLUMLU BİR ADIMDIR !..
   02/10/2010 - KÜFÜR DİYE BAKARLAR ATSIZ HOCAM'IN DUALARINA
   28/09/2010 - HUTBE’DEN ÇIKARSANIZDA “ ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR
   19/09/2010 - SON DURUM
   16/09/2010 - SİYASİ PARTİ, SİYASETEN PARTİ İKİLEMİ
   02/08/2010 - MİLLİ DEVLET İÇİN “ HAYIR “
   26/07/2010 - 12 EYLÜLÜN DÜNÜNE DE HAYIR BUGÜNÜNE DE HAYIR
   29/06/2010 - KENDİ PATRONLUĞUMUZU KURALIM (02)
   28/06/2010 - KENDİ PATRONLUĞUMUZU KURALIM (1)
   27/06/2010 - YIPRATMANIN ARDI BÖLMEDİR!..
   25/06/2010 - BEN ÇIKAR DEMEM, ÇIKAR BENİM OLMAYINCA
   11/05/2010 - MİLLİYETÇİLİK TEPKİCİ DEĞİL ETKİLEYİCİ OLMALIDIR
   04/05/2010 - MİLLİYETÇİ GENÇLERE ÖĞÜTLER (03)
   02/05/2010 - MİLLİYETÇİ GENÇLERE ÖĞÜTLER(02)
   02/05/2010 - MİLLİYETÇİ GENÇLERE ÖĞÜTLER(01)
   19/03/2010 - MİLLİYETÇİLER BİRLEŞİNİZ
   18/02/2010 - KÜRESEL’İN KÖŞELERİ (1)
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 112

Sayfa :


 1   2 -  3 -  4 -

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı