Cumartesi , 16 Şubat 2019  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 435384  
 TOPLAM 679607320  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Prof. Dr. Orhan KURAL
Yazara E-Posta Gönder
YILLAR TÜKENİYOR


İnsanoğlu bencildir. Önce kendini düşünür, rahatını sever. Sonra da bilim adamları hep böyle “felaket senaryoları çizerler, bak işte hayat aynen devam ediyor derler !” Artık iş böyle değil sevgili bay ve bayanlar ! Durum çok ciddi. Doymak bilmeyen tutkularımız sonucu doğayı hep yok ettik. Karışan mevsimler, türü yok olan hayvan ve bitkiler. Kirlenen, zehir deposuna dönüşen denizler, göğsümüzü bir hançer gibi delen kirli hava, verimsizleşen toprak bizden şefkat ve sevgiyi boşuna bekliyor. Aslında bu sadece bir ulusun veya bir toplumsal kesimin sorunu değil, tüm insanların sorunu. Polinezya’daki Cook Adalarının, Maldiv Adaları’nın bir kısmı su altında kaldı bile. Kendisi zaten çok tüketen, tüm dünyayı da reklam film ve dizileri ile tüketime davet eden ABD şimdiden sahil güvenliğini kuvvetlendirip, silahlandırıyor. Böylece Bangladeş gibi toprakları yakında su altında kalan ülkelerden gelen mültecileri ülkesine kesinlikle sokmayacak.

Avusturalya ve Yeni Zelanda ise kıyıdaki önemli sanayi tesislerini şimdiden iç kısımlara taşımaya başladı. Aç kalan ve kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan insanlar elbette “yağmacılık” yapacaktır. İş savaşlar çıkacaktır. İşte “kıyamet” böyle bir şey olmalı. Son bir yıldır gözüme iliştikçe “global ısınma ve sonuçları” hakkında basında yer alan haberleri sizin için toparladım. İşte, sunuyorum.


· İrlanda’da, küresel ısınma sonucu yılda 300 hektar alan su altında kalıyor.

· Norveç Kutup Enstitüsü’ne göre kutup ayılarının nesli 60 yıl içinde tükenecek. 2060 yılında kutup bölgesindeki buzullar öyle eriyecek ki, bölgedeki 22 bin kutup ayısı açlıktan ölecek.

· Antarktika’da kopan buzdağı 55,5 kilometre uzunluğunda ve 11 kilometre genişliğinde. D-17 olarak adlandırılan bu buzdağının, St. Lucia adası büyüklüğünde olduğu belirtildi.

· 2006 yılının Nisan ayında gene Antartika’daki 244 buzuldan % 87’sinde erime tespit edilmiş. Nedenini biliyorsunuz. Küresel ısınma. Her şey insan için diyerek, sürekli tüketmenin ve günlük zevklerimiz için gözlerimizi tüm gerçeklere yummamızın doğal bir sonucu !

· Küresel ısınma, dünyanın en yüksek dağı Everest’i de eritiyor. 8848 metredeki buz kitlesinin büyük bölümü eridi bile ! Küresel ısınma yüzünden sular altında kalacak yerlerin arasında Kıbrıs’ın da olacağı açıklandı.

· Global ısınma bu şekilde devam ederse 50 yıl sonra bir milyon tür bitki ve hayvan yok olacak. Tüketim şampiyonu ABD sorumsuzca saldığı gazlarla bu kirliliğin baş sorumlusu.

· Isınan – Soğuyan Havalar ! Biz insanların umursamaz tavrı ile ozon tabakasının delinmesi, kutuplardaki buzulların erimesi, hava ve su kirliliği, yeşilin azalması, ekolojik dengenin bozulması sonucu dondurucu soğuklar, aşırı kar ve sıcaklar, kuraklık, fazla yağış ve seller ile tufanlar birbirini takip ediyor. Bunlar insanları korkutmak için yaratılmış birer felaket senaryoları değil! Doğanın insanoğlundan intikamı böyle bir şey olmalı !

· Yüzmilyonlarca Çinli ve Hintli iklimlerin ısınması ile beraber Himalayalardaki buzulların erimesi sonucu büyük tehditlerle karşı karşıya. Bu ülkelerde insanların etrafında yaşadığı yedi nehir ile 33 bin kilometre kare alan Himalaya buzullarınca besleniyor.

Sir David King “küresel ısınma, terörizmden-kitle imha silahlarından çok tehlikeli” diyor. Pentagon’un uzun yıllar açıklanmayan raporunu yüzlerce bilim adamı onlarca yıl çalışarak hazırladı. Tüm bilim dünyası yanılgı içinde mi ? Bu rapor bildiğiniz gibi “Yarından Sonra” başlıklı bir filmin de konusu oldu. Açlık, seller ve tayfunların pençesine düşmüş bir dünya hayal edin. Neredeyse tüm ülkeler oturulmaz hale gelmiş. Deniz kenarındaki bariyerleri yıkılan Hollanda’nın Lahey kenti sular altında kalmış, sıcaklığın 14 derece düşeceği açıklanan İngiltere’nin büyük bir bölümünde 2050 yılında kutup iklimi hakim, Amerika ve Avusturalya kıyıları sığınmak isteyen çaresiz aç insanlarla dolu. Bu ülkenin savaş gemileri, botlarla yaklaşmakta olan bu yoksul ailelere acımasızca ateş açıyor. Amerika, Avusturalya ve Avrupa dünyanın bu çaresiz halkından kendini yüksek duvarlar ve mayınlanmış sınırlarla tecrit ediyor. Metro duraklarının yanına kurulan dev kafeslerde yakalanan kaçak insanlar bekletiliyor. Balıkçı tekneleri çok az kalan balık kaynaklarını korumak amacı ile kendi sularını mayınlıyor. Bangladeş yükselen su seviyesi ile tamamen yaşanmaz hale gelmiş. Nil, Tuna ve Amazon Nehirlerinin çevresi riskli bölgeler. Hayatta kalma savaşında nükleer silahlar bile çekinmeden kullanılıyor. Bütün bunlar nedense sokaktaki “uyutulmuş” vatandaşı ilgilendirmiyor. Nasıl olsa bu fani dünya biz insanlar için yaratılmış. “Allah kerim” hiçbir şey olmaz. Felaket tellahları her zaman vardır. “Her şey günlük güneşlik ! daha çok tüketelim, daha çok “günü” yaşayalım. Daha fazla dizi, daha fazla magazin, daha fazla Formula – 1, daha fazla futbol ve daha fazla sigara ve bilgisayarda saçma sapan “chat” (çet). Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.

 YAZARIN TÜM YAZILARI
   05/10/2010 - GEZMEK!..
   09/10/2009 - GÖRDÜNÜZ MÜ?
   01/04/2009 - KAHVENİN BİN YIL HATIRI KALDI MI ?
   22/10/2007 - SEVMİYORUM
   13/07/2007 - ARTIK HERŞEY HIZLA DEĞİŞECEK, BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ!
   25/06/2007 - NARGİLEYİ SAKIN HA MASUM KABUL ETMEYİN!
   11/06/2007 - YILLAR TÜKENİYOR
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 7

Sayfa :


 1 

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı