GAZİ ‘DE KULİSLER KIZIŞIYOR!..

Yakından izlediğimiz ve kulislerden yayılan duyumlarımızdan derlediğimiz Gazi Üniversitesi’ndeki Rektör seçimi ile ilgili son gelişmelerden yansıyan haber turumuz şöyle:


Gazi’de “paralel savar” Rektör adayı; Emin Ersoy atakta.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye genelinde 37 üniversitede rektörlük seçimi için start verdi. 20 üniversitede ‘12 Temmuz'da, 17 üniversitede ise ‘26 Temmuz'da gerçekleşecek seçimler için adaylar birer birer ortaya çıktı. Üniversitelerde deşifre olan ‘Paralel Yapı’, seçilemeyeceğini anladığı üniversitelerde birbirinin benzeri kazanma ihtimali olmayan adaylar çıkartarak oyları bölmeyi amaçlıyor, Truva atı adaylar üzerine oynuyor. Gazi Üniversitesi de benzer tablonun yaşandığı o üniversitelerden biri... Önceki seçimde 5'inci sırada seçilen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz şekilde rektörlüğe atanan Prof. Süleyman Büyükberber, ‘paralel yapı'ya yakınlığıyla gündeme gelmişti. Profesör unvanlı 67 yaşını doldurmamış akademisyenler rektör adayı olabiliyor. Seçimlerde, Yrd. Doç. Dr. ve üstü unvanı olanlar oy kullanabiliyor. En çok oyu alan 6 aday 15 Temmuz'da YÖK'e gönderilecek. YÖK'ün seçtiği üçer aday 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak


Gazi Üniversitesi için 12 Temmuz kritik bir gün. Adı son dönemlerde paralel ve cemaat yapılanması ile gündeme gelen Gazi Üniversitesinde 20 Rektör aday adayı olmasına rağmen, aslında iki ana akımın mücadelesine sahne oluyor. Rektörlük seçim siteleri ve sosyal medya üzerinden hocaların seçime tam katılım sağlaması için çağrılar yapılıyor. ”Paralel tatil dinlemez şezlongcu hocalar göreve!” şeklinde duyurular dikkati çekiyor.


Adayların çoğunluğu mevcut rektörlükte üst düzey idari görevde bulunan, ya da son bir sene hariç görev üstelenmiş adaylar. Paralel yapı ve cemaat kadrolaşmasının önlenmesi için kesin irade gösteren adaylar olduğu gibi bu konuda hiçbir söylemde bulunmayan adaylarda var. Cemaatin yaklaşık 100-150 kişilik potansiyel oyunu hangi adaya yönlendireceği veya hangi adaylara dağıtacağı müphemliğini korurken, cemaate yakın çevrelerin en az tehlike olarak gördükleri aday; Prof.Dr. Güçlü Yavuzcan; Yavuzcan ve onunla yakın sosyal demokrat çizgide duran Prof. Dr. Necat Çoşkun merkezde ve ılımlı bir çizgide duruyor.


Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Emin Ersoy’un seçim sürecindeki son dönem çıkışları ise kemikleşmiş oyların dışında; Gazi’nin sessiz çoğunluğu olan taban gücünü harekete geçirdi. Sessiz ve kararsız oyların sayısının; Gazi Rektörlük seçimlerinde birçok hesabı ve ittifak arayışlarını alt üst edeceği, ön seçim yoklamalarında ortaya çıkan ortak bir saptama olarak ifade ediliyor.
( Ulusal Ses ) - 08.07.2016
 
 
http://www.ulusalses.net