Pazartesi , 22 Nisan 2019  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 375116  
 TOPLAM 702923067  
08.06.2007 itibariyle
Eğitim Geri Dön 
DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (VIII)...
Hem Ulusal Hem Uluslararası Olur mu ? Uluslararası Şirketlerin önce ‘çokuluslu’ ve giderek ‘uluslarüstü’ şirketlere dönüştüğü XXI.nci yüzyılda, bu ‘şirket’lerin ‘ulusallığı’ndan geriye ne kaldı diye sorulabilir.

Onların ‘ulus’un ‘kültürel varlıkları’na yönelik yatırım ve çabalarına bakılarak, hâl⠑ulusal’ niteliklerinden sözetmeyenler yok değildir. Okulllar yaptırıp müzeler açmaları alkışlanmaktadır.


Oysa, bu tür çabalara izin verilmesi, özde, ‘Kamusal hukuk’ta ‘Özel hukuk’ lehine gedikler açılması demektir.


Kaldı ki, uluslararası düzlemde, ülkelere dayatılan ‘özelleştirme ideolojisi’ de yine bu gelişmenin bir sonucu olmuş; ‘ulusal sınırların kaldırılması’ talebi bu ‘şirket’lerce dayatılmıştır.


Kurulacak ‘özel üniversiteler’ ve oralarda dağıtılan ‘titr’ ve ‘ünvan’lar hep bu ‘ideoloji’nin yaygınlaştırılması için olmuştur.


Orada kalsa iyi.


197I yılından buyana yapılan ‘Davos toplantıları’, bu çabaların ‘uluslararası boyut’unun göstermesi bakımından incelemeye değer.


Davos ve benzeri toplantılarda, dünyanın en zenginleri ile ‘ülke’lerin zenginleri, emperyalist ‘Devlet’lerin yöneticileriyle gelişmekte olan ‘Devlet-Ulus’ların yöneticileri biraraya gelmekte; dünya genelinde uygulanacak ekonomik, politik, toplumsal, küresel ve kültürel ‘politikalar’ belirlenmektedir.


Ve oralarda, örnek vermek gerekirse, Kemal Derviş’ler ve Mehmet Şimşek’ler gibi ‘parlak’ insanların ülke yönetiminde görev almaları için destekler oluşturulmaktadır.


Bu tür ‘parlak’ insanlar sadece azgelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin ‘yönetim’i için değil, ama gelişmiş ya da ‘emperyalist’ ülkelerin ‘yönetim’i için de seçilmektedirler.


IMF’nin yönetimine Dominique Strauss-Khan ya da Christine Lagarde’ın getirilmesi ile Arnaud Montebourg’un Fransa ‘Ekonomi Bakanlığı’na getirilmesi benzer gelişmelere örnek olarak verilebilir (1).


Öyle ki, İtalyan düşünür Antonio Gramsci (1891-1937)’nin ulusal düzlemde kavramlaştırdığı ‘egemen blok’ kavramı, günümüzde ‘uluslararası’ ve hatta ‘uluslarüstü egemen blok’ biçimini almış bulunmaktadır.


Bu koşullarda, bu ‘yöneticiler’den, gerçekten ‘ulusal’ nitelikte bir ‘ekonomi’ ve ‘politika’ uygulanmasını beklemek, eğer kendi kendini aldatmak değilse, doğrudan ‘abesle iştigal’dir.


Bu büyük şirketlerin hiç değilse ‘vergi rekortmeni’ olanlarının, kamusal gelirlere yaptıkları ‘katkı’ların ise ‘devede kulak’ kaldığı söylenebilir (2).


Küreselleşme’nin kökenleri


Küreselleşme olgusunun tarihine bakılacak olursa, kapitalizmin ticaret aşamasındaki ‘ticarî küreselleşme’ döneminde; Adam Smith’in (1723-1790) dediği üzere; “Bir tüccar aynı zamanda bir dünya yurttaşıdır, çünkü gerçekte hiçbir ülkeyi kendi ülkesi olarak benimsemez”.


Şimdi Adam Smith herşeyi söylemiş, artık söylenecek bir şey kalmadı da denilebilir. Değil mi ama?...


Yine de, kapitalizmin sanayileşme dönemiyle birlikte ‘üretimin küreselleşmesi’ni görüyoruz. Ki Adam Smith’in bunu görme olanağı olmamıştı.


Daha sonra ‘finansal küreseleşme’ aşaması geliyor ki, Rudolf Hilferding (1877-1904) ve Lenine (1870-1924) -ve arkadaşları- bu konuyu ‘emperyalizm’ terimiyle açıklamaya çalıştılar.


Ancak günümüzde, ‘uluslarası ekonomi politik’ açısından bakıldığında, ‘toplumsal sınıflar’ın yeni ‘uluslararası egemen blok’ tarafından yönetim ve denetim altına alındığını görüyoruz.


İşte bu nedenle, uluorta ‘emperyalizm’ çözümlemeleri ve yine ‘uluorta ulusalcılık’ ve hatta ulusalcılığın bir karikatürü olan ‘uluorta milliyetçilik’ tartışmaları yerine, ‘somut durumun somut çözümlemesi’ni sağlam ‘kuramsal’ bir temel üzerinde yapmak gerekmektedir.


Bu yazı dizisi, bu yolda kimi ‘jalon’ları koyabilirse amacına ulaşmış olacaktır.


(Sürecek)


Habip Hamza Erdem


(1) Arnaud Montebourg (2012-2014) ya da daha önce (2005) Dominique de Villepin’in ‘ekonomik yurtseverlik’ söylemleriyle, Fransa’nın ‘stratejik sektörler’de ‘ulusal’ kalacağına ilişkin sözlerine karşın, Fransa’nın enerji üretim ve dağıtımında çok önemli bir yeri olan Alsthom firması Amerika’nın General Electric firması tarafından satın alınmıştır. Şimdilerde ise Emmanuel Macron’un Hollande’a karşı kimi ‘çıkışları’ ilgiyle izlenmektedir.


O arada, Arnaud Montebourg’un bugün (28 Haziran 2016-basın) yaptığı “Avrupa Birliği halklara karşı kurulmuştur” açıklamasına katılmamak olanaksız. Ne var ki, denildiği bu yeni ‘politik sınıf’ın sözlerine ne denli güvenileceği de ortadadır.


Tam da bu nedenle, politikacıların ‘ağzının içine’ bakan gazetecilere de acımadan edemiyor insan...


(2) Dominique Plihon, “Les Multinationales ont-elles une nationalité? Le patriotisme économique au début du XXIème siècle”, RIS, pp: 101-109

[ Ulusal Ses ] - 08.07.2016

 
 
 
Habere yorum yaz
 
 
Haberi yazıcı formatına hazırla
 
 
Editöre mesaj gönder
 
Sayfa başına git


HABERE EKLENEN YORUMLAR  

Kayıtlarda bu haber yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorum yazan siz olmak ister misiniz ?


Kampanya detayları için TIKLAYINIZ


Diğer Eğitim
  AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET!..
  TERKEDİLMİŞ SANAT...
  SELMAN YÖNAL YAZDI...
  LAİKLİK’İN L’Sİ (V)...
  LAİKLİK’İN L’Sİ (IV)...
  LAİKLİK’İN L’Sİ (III)...
  ‘LAİKLİK’İN L’Sİ (II)...
  ‘LAİKLİK’İN L’Sİ...
  DARBELER ve RENKLERİ (III)...
  DARBELER ve RENKLERİ (II)...
  DARBELER ve RENKLERİ...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (XIII)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (XII)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (XI)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (X)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (IX)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (VIII)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (VII)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (VI)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (III)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME (II)...
  DEVLET, ULUS, KÜRESELLEŞME...
  ŞU BİZİM FRANSIZLAR...
  ANADOLU’DA TÜRKLER (XXIV)...
  ANADOLU’DA TÜRKLER (XXIII)...
 

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı