Salı , 19 Şubat 2019  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 144080  
 TOPLAM 680679157  
08.06.2007 itibariyle
Manşet Geri Dön 
CUMHURİYETİ ANLAMAK...
Yedi yıl sonra cumhuriyetin 100 üncü yılını kutlayacağız, 2023 korkularım odur ki, acaba 100 üncü yılında laik aydınlık çağdaş dönem bitecek ılımlı sistem anlayışımı yerleşecek acaba?.

Demokrasinin sözde değil özde ve dolaysız yaşanmasının tek güvencesi Cumhuriyettir, Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda '' Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor '' diyerek okuma yazma seferberliğini başlattığında, Cumhuriyetin cehalete karşı tek güvence olduğunu ifade ediyordu. Cumhuriyet akıl ve bilim saygınlığının çağdaş değişim anlayışının adıdır. Bugün Cumhuriyetten rahatsızlık duymanın özünde, onu sevmeyenlerin her geçen zamanda hızla artmasının tek nedeni bağnazlık ve cehalettir. Özellikle toplumu eğitimden uzak tutarak çağdaş değerlerin dışına iterseniz, asıl kapanmayacak tehlikelerin felaketlerin tekrar onarılmasına çabalasanız bile bunu başarmak mümkün olmayacak. Cumhuriyet insan hak ve özgürlüklerinin, insanca yaşamanın, aydınlığın akıl ve bilimsel değişimin, huzur ve mutluluğun, uluslararası saygınlığın, çağdaş değişim anlayışının tek güvencesidir. Cumhuriyetten bugün rahatsızlık duyanların tek istediği, İnanç saygınlığını bile siyasetin içine atarak topluma ılımlı siyasetin getirini aşılamaya gayaret içindeler. Cumhuriyet din saygınlığına her zaman sahip çıkmıştır, ama bunu bilenler topluma bunu farklı yansıtarak olmayan bir anlayışın içine sürüklendiklerini bile zamanla anladıklarında yıkım ağır olacaktır. Cumhuriyeti anlamak fazilettir değişimdir barışın adıdır, medeniyetin sanatın kalkınmanın tüm yönleriyle paylaşımının adıdır. Cumhuriyet karanlıklara karşı aklın ve aydınlığın adıdır.


Yedi yıl sonra cumhuriyetin 100 üncü yılını kutlayacağız, 2023 korkularım odur ki, acaba 100 üncü yılında laik aydınlık çağdaş dönem bitecek ılımlı sistem anlayışımı yerleşecek acaba?. Türkiye yaşadığı siyasi tıkanmanın ortasında sıkışıp kaldığı çarkın arasından bir türlü kurtulamıyor, adına ılımlı islam cumhuriyeti dedikleri sistem bu tıkanmayı sona erdirecek mi? Atatürk'ün akıl ve bilim mirası yok mu olacak? karanlıklar her yeri kapladığı zaman aydınlığı bulmak mümkün olmayacak bunu biliyorum, ama din duygularıyla hala uyuyan halkın yaşananlara tepki göstermemesi üzüyor beni.


Eğer bir gün iktidar hırsı, vicdan ve aklı devreden çıkarırsa o ülke yıkımı yaşar büyük acılar çeker. Şimdi cumhuriyet bu tehlikenin ortasında bulunuyor. 28.Ekim.1923 Mustafa kemal Atatürk Türk ulusuna cumhuriyeti hediye ediyordu, peki biz cumhuriyete bugün ne kadar sahip çıkabiliyoruz acaba? Atatürk adeta tüm düşünceleriyle yok edilmekte, cumhuriyet her yıl bayram olarak kutlanmıyor artık yasaklar var, geçmişte yaşanan bayramlarda halkın yaşadığı milli ruh ve heycan yok artık. Gazeteciler, yazar, aydın, bilim adamı, düşünen her bir değerdeki insan hala tutuklu,


bugün bu görüntü bir cumhuriyet ülkesine yakışıyor mu? Cumhuriyet tüm yasaklara karşı direnmektir, sevginin barışın özgür düşüncenin yaşanmasında cumhuriyet vardır. Bugün siz bu düşüncenin önünü tıkarsanız, eğitim bilim sanat değerlerinin önünü tıkarsanız, ve sanata bilime düşünceye can verenleri tutsak ederseniz, bunun adına demokrasi demek mümkün mü?


Almanya 1933 yılında Hitler için kanun çıkardığında kendi kaderini de yok olmayı da onaylamıştı. Fransa dünyaya sekülerizm ve medeniyeti hediye eden bir ülkeydi. Ama akıl ve bilimden korkan bir anlayışa teslim olduğunda Fransz ihtilalleri ardı ardına yaşamıştı, sonrasında bilim adamlarını bir biri ardına idam etmekten çekinmedi. Ama Türkiye ve Atatürk işte onun hediyesi Cumhuriyet, aydınlığın, çağdaşlığın, ilmin, aklın, yaşandığı bir eser bırakıyordu bizlere, ama biz ne yaptık adeta bu değerleri kazanımları yok ettik. Tüm dünyanın saygı duyduğu Atatürk ve Cumhuriyeti kendi elimizle yok ettik ondan nefret ettik. Son yıllarda cumhuriyeti bitirdik, kutlamaları iptal ettik neden? Aydınlıktan Akıl ve Bilim den bu kadar nefret etmenin başka bir adı var mı acaba? Cumhuriyet içinde kin ve nefrete düşmanlığa kavgaya izin vermez, onu anlayabilmek için anlamak gerek. Bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan Cumhuriyet. Tüm toplumların bir arada özgürce insanca yaşaması adına barışın ve sevginin bağımsızlığın demokrasinin tek teminatıdır. Cumhuriyeti adını okumak değil, asıl önemlisi onu anlayabilmek önemli bu gerçeği unutmamalıyız. Cumhuriyeti unutan bir toplumda üçüncü ülke olmanın bedelini toplum yaşarsa, işte o zaman açılan yaralara merhem bulmak mümkün olmayacaktır. Unutmamamız gerek tek gerçek. Atatürk ve Cumhuriyet onun kazanımları değerleri başka bir gerçeğe ihtiyacımız var mı?


Karanlıkların her yeri kapladığı bir Türkiye değil. Aydınlık, laik, çağdaş, insan hak ve özgürlüklerinin sınırsız yaşandığı, kimsenin düşüncesinden dolayı hapsedilmediği bir ülke olmak. İşte bunun da adı ATATÜRK CUMHURİYET. Türk milletinin Cumhuriyet bayramını içten duygularımla kutluyorum.


Prof. Dr. Levent Seçer

[ Ulusal Ses ] - 29.10.2017

 
 
 
Habere yorum yaz
 
 
Haberi yazıcı formatına hazırla
 
 
Editöre mesaj gönder
 
Sayfa başına git


HABERE EKLENEN YORUMLAR  

Kayıtlarda bu haber yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorum yazan siz olmak ister misiniz ?


Kampanya detayları için TIKLAYINIZ


Diğer Manşet
  Sevgi, saygı, özlemle...
  Kalbimizdesin
  GÜÇLÜ YÖNETİM, STRATEJİK AKIL!..
  MAHKEMELERİN BAĞIMSIZLIĞI!..
  SOSYAL DEMOKRASİ- III
  BİTMEYEN AKM TARTIŞMALARI!..
  DÖKÜLÜR GÖZ YAŞLARIN...
  SEVGİ, SAYGI VE ÖZLEMLE...
  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ ...
  UMUDUNUZU YİTİRMEYİN...
  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...
  NEDEN ATATÜRK DİYORUZ?..
  MEDENİYET DEDİĞİN...
  AVRASYA’NIN A’SI (II)...
  İYİ PARTİ...
  ÜMMET-MİLLET...
  AVRASYA’NIN A’SI...
  ŞPO'YA ÇAĞRI!..
  KÖYLÜ VARSA ÜRETİM VARDIR...
  NİCE 94. YILLARA...
  TC. DEVLETİ 94 YAŞINDA...
  KORKMAYIN TEMELİ ÖYLE SAĞLAM Kİ!
  CUMHURİYETİ ANLAMAK...
  OLİGARŞİ, DEMOKRASİ, HUKUK DEVLETİ ...
  KEMALİZM'İN ÇERKEZ ETHEM'İ!..
 

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı